Testul care depistează complicațiile renale ale diabetului, ignorat

test complicatii renale

photocredit: TrialSiteNews

Potrivit Forumului Român de Diabet, aproximativ 18% dintre persoanele cu diabet dezvoltă complicații renale.

Deși complicațiile renale ale diabetului pot fi depistate destul de simplu, printr-un test urinar numit albuminurie, studii internaționale arată că doar jumătate dintre medicii care tratează pacienți cu diabet de tip 2 recomandă efectuarea anuală a acestui test. Testul oferă șansa încetinirii sau chiar opririi bolii cronice renale cu ajutorul tratamentului potrivit și a schimbării stilului de viață. Unul dintre markerii afectării renale este albuminuria (raport albumină/creatinine) ≥ 30 mg/g sau o rată de excreţie a albuminei ≥ 30 mg/24 h.

Un studiu recent a mai arătat că deși 79% dintre medici știu că acest test ar trebui recomandat anual, 75% subestimează impactul bolii cronice renale asupra mortalității din cauze cardiovasculare.”Rinichii sunt adesea ignorați în favoarea inimii când vorbim de tratamentul diabetului de tip 2. Totuși, dacă protejăm rinichii, protejăm și inima. Orice semn de deteriorare renală accelerată sporește riscul de deces”, atrage atenția dr. Kevin Fernando, diabetolog. Boala cronică renală distruge progresiv și ireversibil rinichii, având efecte asupra întregului organism și, mai ales, asupra inimii.